Jest to wiarygodna i nieinwazyjna metoda – test analityczny – pozwalająca określić stan naszego organizmu za pomocą analizy zawartości składników mineralnych i pierwiastków śladowych we włosach. Właściwa interpretacja wyników – zarówno poziomu poszczególnych pierwiastków (informacja o poziomie 29 pierwiastków), jak i wzajemnych pomiędzy nimi zależności – umożliwia określenie stanu zdrowia i stopnia zaburzenia równowagi metabolicznej. Jest to niezwykle pomocne przy określaniu prawdopodobieństwa wystąpienia rozmaitych chorób, a tym samym stanowi skuteczne narzędzie wspierania procesu aktywnego im przeciwdziałania, czyli szeroko rozumianej profilaktyki.

Próbka włosów musi być odpowiednio przygotowana. Włosy z głowy pobierane do analizy nie mogą być farbowane, nie należy też stosować wosku, lakieru, żelu i tym podobnych środków, a włosy przed badaniem powinny zostać umyte wyłącznie szamponem, bez zastosowania odżywki. Wystarczająca długość włosa pobranego do badania to około 1-2 centymetry.

Analiza pierwiastkowa włosa zalecana jest u osób doświadczających problemów z masą ciała i stosujących różne diety, określa bowiem indywidualnie typ metaboliczny, umożliwiając lepszy dobór diety oraz wskazuje pierwiastki wymagające uzupełnienia, tak aby zdrowie szło w parze ze skutecznym odchudzaniem. W Częstochowie wielu moich zadowolonych klientów zdecydowało się właśnie na pierwiastkową analizę włosów.